İletişim Hattı +90 (374) 311 67 11
Başkanın Mesajı

Gerede Kuruluşu ilk çağda Anadolu'da medeniyet kurmuş BİTİNYALILAR devrine dayanan. FLAVİOPOLİS, GEREDİA, KRATYA, GERDİBOLİ, GERDÜPEBOLİ, GERDEPEBOLİ, GERDELE isimleri ile özdeşleşerek son olarak GEREDE ismini almış;bugün ise Sanayi,Turizm ve Üniversite şehri olma yolunda Batı Karadeniz’in incisi yolunda ilerleyen Bolunun en büyük ilçesi.

Gerede adı anıldığında dericiler şehri çağrışım yapar.Ekonominin bel kemiği deri sanayi olarak görülmektedir 127 adet deri fabrikası ve 180 e yakın deri ürünleri (kemer,cüzdan,çanta)imalatı yapan firma ilçenin dericiler şehri olarak anılmasına yol açmıştır.

Gerede Deri Sanayi 900 yıllık geçmişe sahiptir.1402 Ankara savaşı, Evliya Çelebi Seyahatnamesinde, ünlü tarihçi İbni Battuda’nın eserlerinde Gerede Deri Sanayi ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Bölgemizde deri üretimi yapmakta olan firmaların tamamı büyükbaş (dana,inek manda,vs..) diye nitelendirdiğimiz ham deri türleri tabaklanarak yarı mamul hale getirildikten sonra ayakkabı, çanta, kemer, cüzdan üreticilerine pazarlanmaktadır.Ülkemiz vidala deri ihtiyacının %40 ı ilçemizde üretilmektedir.Bu yazımız okuyan şanslı okurumuzun ayağında bulunan ayakkabı muhtemel Gerede derisidir.Kemer denildiğinde birçok ünlü firmanın kemerleri fason olarak ilçede yapılırken markalaşma için yeni adılar atılmaktadır.

Sanayi olarak baktığımızda deri sanayi haricinde de bir çok sanayi dalında fabrikaya sahip olan İlçe Gerede Organize Sanayi Bölgesi ve Gerede Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olarak ülke genelinde iki organizeye sahip olan beş altı yerleşim yeri olarak ayrı bir önem kazanmaktadır..Ayrıca sanayiciler için İlçemizde arsa maliyetleri çok ucuzdur. Hali hazırda Karma Organize sanayi bölgesinde Tekstil,Orman,Metal ve Kimya sanayi dallarında üretim yapan fabrikalarımız üretimlerine devam etmekte olup Sektörel ve Bölgesel teşvikler kapsamında 3.bölge teşviklerinden yararlanan Organize sanayi bölgemize ayrıca 6215 sayılı kanunla yapılacak yatırımlarda %50 bedelsiz arsa teşviği uygulanmaktadır.Bu nedenle fiyatlar ülke ortalamasının çok altındadır. İşçi işveren ilişkileri kardeşane duygular içerisinde seyretmekte olup,iş gücü ucuzdur. Sendikal hareketler ve sektörler arası çekişme yoktur. kaliteli iş gücü bulmak mümkündür.

Gerede de Ticari hayat Osmanlı öncesine dayanan bir kültüre sahiptir.Her ne kadar sanayi ürünlerinin gölgesinde ayakta kalmaya çalışsa da Bakırcılık sanatı vazgeçilmez değerlerimizdendir.Gerede şak şak helvası,Gerede Keşi ,Gerede Balı,Gerede Somunu olmazsa olmaz ürünlerimizdir.Bu ürünlerimizin marka tescil işlem süreçleri devam etmektedir.

Bacasız sanayi Turizm sektörüne baktığımızda ise;
Dünya’da olduğu gibi, Türkiye’de de en hızlı büyüyen, sağladığı katma değer, istihdam ve döviz geliri itibariyle ülke ekonomisinin gelişmesini sağlayan öncü bir sektör özelliği göstermektedir. Ülkelerin gelirleri içinde önemli bir yer tutan turizm, geleneksel “deniz, kum ve güneş” üçlemesine dayalı bir turistik faaliyet olmaktan çıkmakta, özellikle sağlık turizmi başta olmak üzere tarih, kültür, kongre turizmi,yayla turizmi,spor turizmi gibi alternatif turizm alanları ön plana çıkmaktadır. %67 si ormanlarla kaplı olan Gerede de turizm sektörünün ilçe ekonomisi içindeki yerinin önemi ve İlçe kalkınmasında üstleneceği işlev konusunda genel bir görüş birliği vardır.Zengin doğal güzellikleri ile Avusturya,Almanya İsveç kamp bölgelerinden eksiği olmayıp fazlası olan Gerede Temmuz,Ağustos,Eylül aylarında yerli ve yabancı futbol kulüplerine ev sahipliği yapmaktadır.Doğa harikası ve 600 yıllık çam ağaçları ile Esentepesi ,keçi kalesi Gerede’nin kuzeyinde ayrı bir değer olurken Dünyada Uluslararası bir karayoluna en yakın kayak pisti ilçemizde bulunmaktadır.Arkut Kayak Merkezi yakın zamanda sayılı kayak merkezleri arasında hak ettiği yeri alacaktır. Diğer bir değerimiz ise rahmetli İzzet Baysal’ın llçemize hediyelerinden A.İ.B.Ü Gerede Meslek Yüksek okulu ve Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu yeni bölümleri ile her geçen gün büyümekte ve ilçeye üniversitenin ekonomik,kültürel katkıları giderek artmaktadır.

Gerede sadece D100 ve diğer karayolları tabelalarında özel aracınız yada otobüsle seyir esnasında gördüğünüz GEREDE yazısından yada haberlerde duyduğunuz Gerede de Trafik kazası söylemlerinden ibaret olmayıp;görülmesi yaşanması;yatırım yapılması gereken marka bir şehir…… Gelin bir hafta sonunuzu ilçemize ayırarak GEREDE havası koklayın.

Saygılarımla

Ersin KAŞKA

GEREDE TİCARET VE SANAYİ ODASI
Yönetim Kurulu Başkanı

Kurumsal
Whatsapp ile İletişime Geç
İletişim Tercihi