İletişim Hattı +90 (374) 311 67 11
Ekonomi-Ticaret
Ekonomik Durum

    Geçmişte Gerede ipek yolu tüccarlarının konaklama yeri olmuştur. İpek yolunun önemini yitirmesiyle kapalı ekonomi faaliyeti içinde, halkın kendi ürettikleriyle yaşadığı bir haldeyken, Ankara İstanbul ve Doğu Karadeniz kara yollarının faaliyete geçmesiyle ekonomik hayatta da canlanma başlamıştır. Son yıllarda köylerden şehire olan göç yeni iş yerlerinin açılması konut yapımının artması ulaşım araçlarının artması etkisini göstermiş, yeni çalışma alanlarına ihtiyaç duyulur olmuştur.

Sanayi-ticaret

    İlçemizde deri imalat sanayii ve karma organizede 2 adet tekstil ve 1 adet sunta kaplama sanayii tesisleri önemli sanayi kuruluşları olarak görülmektedir. Bunların yanında oto sanayi sitesinin bir bölümünde faaliyet gösteren marangozlar mobilya imalatını geliştirmeye başlamışlardır.

    Zaruri ihtiyaç maddeleri şehir esnafı tarafından ve Cumartesi günleri kurulan pazara gelen çevre esnafları tarafından karşılanmaktadır

İş ve Çalışma Hayatı

Özellikler ve başlıca çalışma sahaları.

1.Toprağa bağlığın yanında geçim kaynakları dar ve sınırlı olmakla beraber, son yıllarda bilhassa ilçe merkezinde Geredeliler ekonomik yatırımlara yönelmişlerdir.

2.Çalışma sahası;tarım ,hayvancılık,orman işçiliği,küçük ticarethaneler

3.Köylerde üretilen yağ,yoğurt,peynir,tavuk,hindi,kaz gibi kümes hayvanları,küçük ve büyük baş besi hayvanları,tarım ürünlerinin çoğu ilçe sakinlerince tüketilir.lçe merkezinde ticari hayat demircilik,bakırcılık,ayakkabıcılık,marangozluk, dericilik,kuyumculuk oto tamirciliği, nakliyecilik dallarında yoğunlaşır. Bazı köylerde kemik tarakçılık yapılır.

4.Erkek nüfusun bir bölümü inşaat mevsimlarinde duvarcı, yağlı boyacı, inşaat kalıpçılığı,soğuk demirci ve marangoz olarak çevre şehirlere çalışmaya gitmektedir. Çok sayıda yurt dışında çalışan vardır.Özel veya kamu sektörü tarafından işletilen toplu iş yerleri yaygın olmadığından çalışanların büyük bir çoğunluğu küçük esnaf şeklinde çalışmaktadır.

5.İş ve çalışma hayatında eğitim henüz istenilen seviyede olmamakla beraber Çıraklık Eğitimi Merkezi ve Endüstri Meslek lisesinin varlığı ile son yıllarda teknolojik gelişmeye uygun çalışma içine girilmesi hedeflenmiştir.

6.Yörenin çevresindeki (Ankara,İzmit,Karabük)büyük sanayi merkezlerine yakınlığı dışarıya göçe etkendir.

7.İlçede önemli tesis Ankara çıkışında D100 karayolu yanında bulunan Gerkonsan Çelik Kontrüksiyon ve Teknolojik Teçhizat fabrikasıdır.

8.Deri imalathaneleri şehrin kuruluşundan beri çalışan en eski işyerleridir.Şu anda İstanbul’dan sonra ikinci büyük ham deri işleme fabrikaları halinde çalışan bu sektör geleceğe yönelik organize sanayi olma yolunda önemli adımlar katetmiş durumdadır.Bu haliyle Gerede’nin en önemli iş sahalarındandır.Yaklaşık 120 işyerinde 450 esnaf tarafından üretilen deriler İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Konya, Bursa gibi büyük merkezlerden gelen tüccarlar tarafından alınmaktadır.
Gerede
Whatsapp ile İletişime Geç
İletişim Tercihi